oraman2015@yahoo.com ( 026 )44222076-44232602

هشتگرد و ویژگی های آن

 

 

ساوجبلاغ دارای 447 پارچه ابادی مکان و مزرعه با وسعتی معادل 2800 کیلومتر مربع در ضلع غربی استان البرز قرار دارد. شهر هشتگرد مرکز شهرستان است و در بخش مرکزی این شهرستان قرار گرفته است و شهر جدید هشتگرد به فاصله 5 کیلومتری این شهر و در شمال شرقی آن قرار دارد .

بافت شهری و محله ها

از نظر بافت شهری شهر هشتگرد را می توان به مناطق زیر تقسیم بندی نمود

1- منطقه جنوب غربی شامل محله های وحدت پایین وحدت بالا و کرد اباد (دهکده هشتگرد)که در آن ها بافت شهر و خیابان بندی به صورت روستایی و نا منظم با خیابانهای باریک و پیچ در پیچ است و طرح های عمران شهری با مشکل مواجه می سازذ .البته در سالهای اخیر برخی معابر توسط شهرداری ساماندهی شده اند. اکثر ساکنین این محله ها مهاجر از شهرستانهای زنجان آذربایجان شرقی(هشترود)لک های صحنه و دیگر مناطق هستند.

2- مناطق اطراف جاده اصلی که در این قسمت به تبعیت از خیابان اصلی بافت شهر منظم تر می شود و خیابانها به صوت موازی یا منشعب از خیابان اصلی قرر می گیرد.در این محلات وسعت خانه ها بیشتر شده و از نظر نقشه ساختمانی نیز کیفیت بهتری پیدا می کند. مسجد جامع و بازارچه های شهر در این قسمت قرار دارند.

3- مناطق شمال شهر که شهرک ولی عصر را شامل می شود .در این شهرک بافت شهری به صورت منظم و شطرنجی بوده و زمین های این قسمت توسط زمین شهری در قطعات 200 و 250 متری به ساکنین واگذار شده است.

4- مناطق شمال غربی شهر شامل شهرک بعثت ، کوثرو شهرک دانش که جدیدترین و نوسازترین بخش مسکونی شهر هشتگرد را تشکیل می دهد.در این شهرک که بعد از سال 1375 خورشیدی توسعه پیدا کرده ساختمان ها عمدتا چهار یا پنج طبقه با پیلوت می باشد .توسعه فعلی شهر در حال حاظر به این سمت می باشد .

5- مناطق شرقی شهر ، محله های والفجر ،گاواز محله و محله پارک مادر را شامل میشود که محله های فوق حول خیابان اصلی شهر در سمت شرقی شهر جای گرفته است

6- مناطق جنوب شهر که اصلی ترین محله های آن خیابان راه آهن و دخانیات است .

7- محله های سیبدارک خیابان مصلی و طالقان محله که جزو مناطق غربی شهر محسوب می شوند.

8- مناطق شمال شرقی شهر که عمدتا شامل سایت نو ساز اداری شهر هشتگرد می باشد که در مسیر توسعه شهر بسیار کارامد بوده است.

شهرک صنعتی شهرهشتگرد

این شهرک در امتداد بزرگراه تهرانقزوین قرار گرفته و در شمال شهرک ولی عصر از شرق تا غرب امتداد یافته از بزرگترین شهرکهای صنعتی کشور می باشد که کارخانجات عظیمی در ان مشغول به فعالیت می باشند .این شهرک علاوه بر شکوفایی اقتصادی شهر باعث تولید شغل برای شهروندان این شهر و شهر های اطراف گردیده و یکی از عوامل مهاجر پذیری هشتگرد می باشد.

خصوصیات بازار هشتگرد :

از خصوصیات بارز بازار شهر هشتگرد رونق آن است .به نحوی که قیمت مغازه ها و اجاره بهای آنها با مرکز استان(کرج) برابری می کند و این امر به دلیلوجود جمعیت قابل توجه در روستاها و شهرستانهای اطراف از جمله ابیک ،نظر اباد ، طالقان و .... است. به طور سرانه از هر ده نفری که به بازار هشتگرد مراجعه می کنند، هشت نفر قطع به یقین به قصد خرید، به بازار می ایند. در صورتیکه در مرکز بازار کرج از هر ده نفری که به بازار مراجعه میکنند،تنها پنج نفر قصد خرید دارند.لذا این تفاوت منجر به رونق بیشتر

بازار هشتگرد نسبتبه بازر کرج می شود.این در حالیست که علی رغم استعدادفوق العاده ی بازار هشتگرد ،متاسفانه مجتمع تجاری کامل و به معنای واقعی مرکز خریدی مدرن که پاسخگوی نیازهای یک خانواده باشد،در این شهر وجود نداشت.از آنجا که بازار هشتگرد استحقاق و قابلیت و شایستگی چنین مجموعه ای را دارد، خوشبختانه برای رفع چنین شکافی پروژه ای تجاری به ناماورامان در مرکز بازار شهر تعریف شد و لذا با مطالعات میدانی سازندگان پروژه اورامان مصمم شدند تا مرکز خریدی کامل،کاربردی ،مجهز به تمامی امکانات و مطابق با استانداردهای روز اروپا طراحی واحداث نمایند. از این رو امید است مردم شهر طعم لذت بازارگردی و یک خرید خوب را بچشند . در صفحات بعد برخی از ویژگیهای مجتمع تجاری تفریحی اورامان به اختصار توضیح داده میشود.
کلیه حقوق محفوظ و متعلق به مجتمع اداری و تجاری اورامان است.
انصراف